U petak, 14.9.2012. u Čitaonici u Komiži održan je zajednički koncert dva vokalna sastava iz dvije susjedne prijateljske države. Nakon što je u travnju 2011. klapa Komiža gostovala u Općini Sevnica (Slovenija), u Komižu je stigao Septet Fortuna iz malog mjesta Šentjanž na Dolenjskem. Sedam lijepih djevojaka, predvođenih voditeljicom Magdalenom Sotlar pokazalo je lijepotu slovenskog višeglasja. Posjetitelji su imali prigodu uživati u izvedbama slovenskih narodnih pjesama i obradama pjesama slovenske i svjetske pop-glazbe. Slovenke su, uz oduševljenje publike, otpjevale i obradu Gibbonijevog hita "Ovo mi je škola".
Septet Fortuna na žalu Lucica
Iako je loše vrijeme "premjestilo" koncert s rive u Čitaonicu, dobro raspoloženje niie izostalo. Naizmjence su pjevali Septet Fortuna i domaćin klapa Komiža a nakon koncerta uživalo se u specijalitetima Dolenjske za koje se pobrinula g-đa Milena Bregar.
Klapa Komiža i Septet Fortuna
Za ovaj međudržavni kulturni događaj ali i organizaciju koncerata klape Komiža u Sloveniji, domaćini su, još jednom, zahvalili gosp. Martinu Salamonu, gospodarstveniku iz Sevnice.
Sa svojim domaćinima Septet Fortuna posjetio je i Planinarski dom na Sv, Andriji iznad Visa
Gošće iz Slovenije i njihova pratnja, upoznali su se s kulturnom baštinom i tradicijom Komiže te prirodnim ljepotama otoka Visa. Uživali su u gastronomskoj ponudi a ono što ovoga puta nisu uspjeli vidjeti,...bit će još prigoda.
Ovih dana otok Vis je prebukiran turistima. Objekt u kojem je smješteno najviše gostiju je kamp Kamenice na području Grada Komiže. O ovom atraktivnom kampu u kojem trenutno boravi između 250 i 300 gostiju, ponajviše iz Srbije, može se doznati googlanjem, ali ipak najpouzdanije informacije ćete dobiti u Turističkoj zajednici Grada Komiže i od izvršne vlasti Grada Komiže. Oni su zasigurno ponosni turističkim rezultatima kampa Kemenice.
Ne znam koji mi je vrag bio kad sam, surfajući internetom, naletio na starog "znanca". U beogradskoj "Politici" od 3.1.2011. godine objavljen je članak "Mornar u svojoj luci" s podnaslovom: "Kapetan bojnog broda u penziji Marijan Todosijević, posle 25 seoba, najzad dobio stan" . http://www.politika.rs/rubrike/Srbija/Mornar-u-svojoj-luci.lt.html Eto, uljudba bi nalagala čestitati a dužnost proanalizirati "dejstvovanje" jednog oficira neprijateljske vojske koja nas je okruživala na jadranskom Kronštatu (kako su partizani prozvali Vis kada su ga okovali žicom 1944. godine). Zadnje borbeno uporište mornara iz Čačka: Stupišće na Visu Rezerva - dan prije osnivačke skupštine HDZ-a Todosijevića sam sreo prije točno 25 godina. Bilo je to u subotu 24. ožujka 1990. godine. Dan prije osnivačke skupštine HDZ - otoka Visa (tada su sadašnji gradovi Komiža i Vis činili jednu Općinu), pozvali su nas u - rezervu. U prvi tren, a s obzir...
U ovoj godini obilježava se 70 godina od početka genocida viških Hrvata, autohtonih žitelja otoka Visa. Genocid je pokrenula "herojska" NOVJ na čelu s Josipom Brozom - Titom, potpomognuta saveznicima i domaćim (viškim) izdajnicima - rukovodiocima svih partijskih ćelija koje su djelovale u općinama Vis i Komiža. Zahvaljujući dugogodišnjem genocidu danas je u Komiži ostalo stalnih 100 eura (ili 750) žitelja a na otoku Visu negdje oko 300 eura. ŠTO JE PRETHODILO? Pripremajući se za preuzimanje vlasti u poratnoj Jugoslaviji, Tito se dogovorio sa kraljevskom Vladom u izbjeglištvu i saveznicima te je, prije dolaska svoga dolaska na otok Vis 7. lipnja 1944., obavio "pripremu" terena. Nakon što je već 8 mjeseci bio izložen savezničkim bombardiranjima, dana 3. lipnja 1944. (dva dana prije Titova dolaska na otok Vis), grad Split je doživio najteži napad u povijesti. Na Split je bačeno oko 1000 bombi a poginulo je skoro 300 ljudi (od kojih preko 100 na pazaru)...
Primjedbe
Objavi komentar